Rozwiązania na horyzoncie

Rozwiązania na horyzoncie

Podatek bankowy i „gang sześciu”

W ciągu wczorajszego popołudnia inwestorom nie udało się skutecznie przebić przez poziom 1,42 na parze EUR/USD. Na rynku nadal pozostaje bowiem sporo niepewności odnośnie Grecji jak i sytuacji fiskalnej Stanów Zjednoczonych, która blokuję obóz byków. Wczoraj rano blokadę tą udało się częściowo złamać, lecz nadal jest to niewystarczające by uspokoić sytuację na dobre. Z drugiej jednak strony na horyzoncie zaczynają pojawiać się rozwiązania, które mogą w najbliższym czasie pomóc w rozwiązaniu głównych problemów trapiących inwestorów. W kwestii rozwiązania sprawy greckiej coraz częściej zaczyna się mówić o podatku, który miałby zostać nałożony na wszystkie banki Strefy Euro. Środki pozyskane w ten sposób miałby wesprzeć Grecję.

Takie rozwiązanie stwarza także duże prawdopodobieństwo zaakceptowania go przez agencje ratingowe, które w razie jego przyjęcie nie ogłosiłby selektywnej niewypłacalności Grecji, co zarazem nie zakłóciłby przyjmowania obligacji tego kraju przez EBC jako zastawu pod pożyczki. Taki plan w obecnej sytuacji wydaje się najrozsądniejszym posunięciem, choć obciąży system bankowy Strefy Euro, który po ostatnich stress testach niby jest bezpieczny, choć część rynku ma poniekąd trochę odmienne zdanie na ten temat. Innym wyłaniającym się powoli elementem mogący przyśpieszyć rozwiązanie drugiego problemu jakim jest podniesienie limitu zadłużenia USA jest propozycja zgłoszona przez tzw. „Gang sześciu”, czyli grupę sześciu senatorów: trzech Republikanów i trzech Demokratów. Przedstawiony przez nich plan zakłada ograniczenie deficytu budżetowego USA  o 3,8 biliona dolarów w ciągu 10 lat. Taki efekt ma zostać osiągnięty poprzez redukcję socjalnych wydatków państwa i zwiększenie niektórych podatków. To w opinii prezydenta Obamy znaczący krok ku rozwiązaniu tego problemu. Jest on także dobrze postrzegany przez rynki finansowe, co w połączeniu z oczekiwaniami na czwartkowe rozstrzygnięcie spotkania przywódców europejskich daje szanse podtrzymania dobrych nastrojów i dalszych wzrostów kursu eurodolara, który o poranku znów zbliża się do poziomu 1,42.

Pary złotowe dalej w dółShort URL: https://biznes.panoramainternetu.pl/?p=366

Posted by on lip 20 2011. Filed under Waluty. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login

Archiwum

Szukaj według daty Szukaj w kategorii
Szukaj w Google
Zaloguj się | Designed by Gabfire themes